Světový den proti násilí na seniorech

June 16, 2022, 15:08 Novinky
This news article is already more than two years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - Právě dnes 15. června 2022 si připomeneme světový den proti násilí na seniorech, který byl vyhlášen mezinárodní Organizací spojených národů. 


Policie České republiky vnímá tuto problematiku jako velice závažnou. Odhalení a pomoc seniorským obětem násilí je totiž velmi komplikovaná, neboť tyto oběti často svůj problém tají, převládá v nich stud, pocity bezradnosti či izolace. Probíhá často skrytě, dlouhodobě a „nenápadně“ převážně v domácím prostředí či v ústavech. Senioři jsou v mnohých případech odkázáni na pomoc svých nejbližších, kterým bezmezně důvěřují a nechtějí jim ublížit.


Násilí na seniorech může mít rozmanité podoby, které obzvláště v rodinách začínají mírnějšími projevy, jako je okřikování, přikazování, ponižování či omezování. Může však vygradovat do podoby nadávek, zesměšňování, omezování osobní svobody či tělesným ublížením.


Nikdo však není povinen toto jednání a zacházení snášet. Ve většině případů je první projev násilí jen začátek, proto doporučujeme jednat hned a nepodceňovat situaci.

Násilí páchané na seniorech někdy bohužel probíhá i mimo rodinu jako forma nedostatečné přiměřené aktivity vyskytující se tam, kde je očekávána s důvěrou, což způsobuje bezpráví, poškození, zranění, bolest či strach starších lidí.


Jedná se o domovy důchodců, seniorské domy nebo penziony či lůžková zařízení se zdravotní péčí. Personál, který necitlivým přístupem zanedbává úmyslně či z nedbalosti péči o seniory, se tak dostává do roviny pachatele.


Jak by se tedy oběti násilí či osoby, mající podezření z týrání seniorů, měly zachovat?

  • Pokuste se násilí okamžitě zastavit
  • Vyhledejte odbornou pomoc (soc. pracovníky, lékaře, krizová centra, organizace pro pomoc obětem)
  • Pokud hrozí akutní nebezpečí, volejte okamžitě policii, která může násilníka na čas vykázat ze společného obydlí. Tento čas se poté může využít k budování nového začátku
  • Řešte problém pokud možno na samotném začátku

Seniorům také doporučujeme jako prevenci před násilím, týráním či zanedbáváním:

  • Udržovat kontakt se svými vrstevníky, sousedy a přáteli
  • Před převodem majetku se poradit s právníkem, který vám může nastínit potenciální rizika převodu a poradit, jak právně ošetřit setrvání v domácnosti i po jejím převodu
  • Trvat na dodržování vašeho soukromí v bytě i v ústavu
  • Pamatovat, že máte právo na informace a vlastní rozhodnutí

Policie České republiky se snaží tomuto nepřípustnému jednání předcházet řadou preventivních aktivit a mediálních výstupů, v rámci kterých zvyšuje povědomí o této problematice nejen u seniorů, ale také u široké veřejnosti. 


por.Mgr. Markéta Johnová