Objednané zboží nedorazilo

30. December 2020, 14:33 Novinky
This news article is already more than three years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - Mělničtí kriminalisté prověřují dvacetiletého muže z podezření na pokračující trestný čin podvodu. 


Policejní komisař se zabývá podezřením na podvodné jednání muže, který měl od začátku letošního roku minimálně v 60 případech nabízet na internetu různé zboží, po němž je mezi lidmi poptávka. Začátkem roku to byly například roušky, dále pak postupem doby různá elektronika nebo i stavebnice pro děti. Podezřelý nabízel zboží přes Sbazar.cz nebo Bazos.cz pod různými e-mailovými adresami. Lidé si zboží objednali, dopředu zaplatili, ale žádný balíček nedorazil. Muž přestal komunikovat, zboží neposlal, peníze nevrátil.


Policisté momentálně provádějí mravenčí práci a shromažďují veškeré dostupné důkazy a postupně kontaktují poškozené.


Uvedený případ není ojedinělý. Na policii se obrací poměrně často poškození s tím, že si objednali na e-shopu zboží, zaplatili za něj předem, ale už se jej nedočkali. Upozorňujeme proto nakupující, aby si objednávali zboží pouze u renomovaných a prověřených on-line obchodníků. Varovným signálem může být podezřele nízká cena, ale také třeba požadování platby předem na účet bez možnosti dobírky, nebo to, že u obchodu chybí místo k fyzickému odběru zboží apod.


Policisté proto doporučují zájemcům o internetové obchody, aby byli opatrnější a nebyli příliš důvěřiví. Než se rozhodnou pro koupi prostřednictvím internetového portálu, je vhodné vyhledat také časový úsek, po který je prodejce zaregistrován na příslušném inzertním portálu, případně prohlédnout recenze na samotného prodejce. Dále nedoporučujeme posílat peníze předem, ale až na základě dobírky při převzetí zásilky. Ale ani to není dnes jistota, že uvnitř balíku naleznou požadovanou věc. Nejjistější způsob je, domluvit se na osobním převzetí věci. V takovém případě podvodník na osobní obchodní schůzku s největší pravděpodobností nepřistoupí.


Podobných jednání stále přibývá a nejsou výhradně jen majetkového charakteru. Anonymní prostředí internetu dnes bohužel skýtá celou řadu příležitostí, jak někoho podvést a připravit jej o peníze, jak někomu třeba vyhrožovat, různě jej pomlouvat, apod. Trestná činnost se tak děje skrytě a maximálně sofistikovaně. O to hůř se policistům objasňuje. Naštěstí tak rychle, jak se vyvíjejí nejrůznější počítačové technologie, vyvíjejí se a zdokonalují i vyšetřovací postupy policie, proto bývá v odhalování tohoto druhu trestné činnosti často úspěšná.


Pokud bychom se obětí takového podvodníka přece jen stali, je třeba se neprodleně obrátit na policii. V takových případech je dobré doložit všechny dostupné důkazy, jako například emailovou korespondenci s prodejcem, print screen jeho stránek, kontakt na něj apod. Podstatně se tím zvyšuje naděje na jeho vypátrání.