Evropský den proti vloupání

28. June 2023, 23:26 Novinky
This news article is already more than half a year old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - Evropský den proti vloupání připadl letos na středu 21. 6. 


Nastal tedy nejlepší čas  připomenout si základní zásady ochrany bytu či domu, který na kratší či delší dobu necháváte bez dozoru. Proto také v těchto dnech vyrážejí policejní preventisté do ulic a informují občany o rizicích vykradení  a preventivních opatřeních, které mohou udělat, aby snížili možnost vloupání.


Letní měsíce jsou z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku, protože velké množství lidí v době volna odjíždí na dovolenou. Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. Toto pravidlo platí, i když opouštíme domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici „ventilačky“ a různé prosklené plochy jsou pro nenechavce ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají.


Častým jevem jsou i vykradené domy v noci, zejména v letních měsících, kdy zloděj vleze do domu otevřeným oknem, prohledá přízemí, odkud odcizí cennosti. Majitelé domu přitom bezstarostně spí v patře.


Kromě samotných domů a bytů je třeba chránit i přilehlé objekty, jako jsou garáže, kůlny, sklepy, sklepní kóje apod. Policie se však bohužel setkává s případy, že majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, uvnitř mají různou zahradní techniku, nářadí a jízdní kola, tyto věci nechávají také volně ležet na zahradě. Přístupný žebřík může dokonce pachateli umožnit snazší vstup do domu. Ze zkušeností policisté vědí, že zloději jsou často motorizovaní, zajíždějí přímo k obydlím a hřeší na nevšímavost lidí. Pomoci mohou všichni, kteří neznámé auto zaregistrují a dokáží případně na potencionální pachatele policii upozornit. Nutné je proto i kvalitní osvětlení a přehledné prostranství před objektem pro lepší viditelnost.


Pro případ vloupání je dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů.


Pokud k vloupání došlo, neprodleně tuto skutečnost oznamte policistům Policie ČR, protože čím dříve se policisté o vloupání dozvědí, tím je větší šance, že bude pachatel vypátrán a dopaden. V opačném případě je zde velká pravděpodobnost, že stopy, které pachatel na místě zanechal, budou z velké části znehodnoceny nebo nebude možné je vůbec vyhledat a zajistit. Při podezření z vykradení nevstupujte do obydlí a už vůbec po zlodějích neuklízejte.


A na závěr ještě několik  shrnujících  rad:
•    Při odchodu z domu vždy zamykejte dveře a zavírejte okna. Okno v poloze ventilace a mikroventilace není zavřené!
•    Náhodného zloděje může odradit i tabulka informující o přítomnosti psa či kamerového systému.
•    Nechlubte se svým majetkem či cennostmi.
•    Nechávejte si doma velkou finanční hotovost, ta patří do banky.
•    Do domu nepouštějte neznámé lidi.
•    Blíží se doba dovolených. Neinformujte o té vaší ani na sociálních sítích!
•    V případě delší nepřítomnosti někoho požádejte o vybírání poštovní schránky.
•    Když zjistíte podezřelou aktivitu v okolí vašeho domu, ihned informujte policisty nebo strážníky. 

Ukázku nových videospotů a seznam poradenských míst naleznete na:https://www.policie.cz/clanek/evropsky-den-proti-vloupani-2023.aspx


por. Mgr. Markéta Johnová

Attachments:

ViewImage (1).jpeg [165,37 kB]
ViewImage.jpeg [405,62 kB]
ViewImage (3).jpeg [257,27 kB]