Řízení v zákazu řízení

15. March 2023, 13:37 Novinky
This news article is already more than one year old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO – Jednání, kterým se řidič již dopouští trestného činu. 


Policisté se při své práci setkávají s tím, že řidiči nerespektují uložené tresty v podobě zákazu řízení motorových vozidel a klidně řídí dál. Zákaz řízení všech motorových vozidel na určitou dobu může být uložen řidiči za jeho protiprávní jednání za volantem , například za řízení v opilosti nebo pod vlivem drog. Řidiči, kteří nerespektují tento zákaz, si zřejmě neuvědomují, že porušují zákon a dopouštějí se svým jednáním trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.


Své o tom ví i padesátiletý řidič osobního vozidla Škoda Octavia.


Poprvé ho policejní hlídka zastavila dne 21. února 2022 v 11 hodin dopoledne v Mělníku v ulici Bezručova. Po předložení všech potřebných dokladů policisté provedli lustraci řidiče a zjistili, že má uloženy dva zákazy řízení všech motorových vozidel, poslední až do prosince 2024.


Podruhé ho kontrolovala hlídka 24. února krátce před 16. hodinou v ulici Pražská, když jel směrem od centra města. Policisté mu stejně jako v prvním případě zakázali další jízdu s tím, že je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a bude s ním zahájeno trestní řízení. Pomyslné ucho se utrhlo za další čtyři dny krátce po 8. hodině ranní, kdy jel po ulici Kokořínská. Policisté ho zadrželi a převezli na policejní služebnu. Zde mu ve zkráceném přípravném řízení do 48 hodin sdělili podezření z uvedeného přečinu a po provedení všech potřebných úkonů a domluvě se státním zástupcem ho následující den převezli rovnou k soudu.


Soudce rozhodl o vině obžalovaného a uložil mu trest odnětí svobody v délce 14 měsíců. Na svobodu ho však již nepustil. Putoval rovnou do vazby, kde si počká na převoz do věznice.


Od začátku roku 2023 řešili mělničtí policisté již 24 případů maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání řidičem právě z důvodů řízení vozidla přes vyslovený zákaz.


por. Mgr. Markéta Johnová