Řídil pod vlivem alkoholu

18. July 2018, 14:27 Novinky
This news article is already more than five years old, it may not contain current information. » Open the latest news

Policisté Obvodního oddělení Lužec nad Vltavou zastavili dne 14. července 2018 ve večerních hodinách v obci Ledčice osobní vozidlo Toyota. Vyzvali řidiče k předložení dokladů předepsaných k provozu a řízení vozidla a následně ho podrobili dechové zkoušce, aby zjistili, zda neřídil pod vlivem alkoholu. Provedená zkouška byla pozitivní. Devětačtyřicetiletý řidič opakovaně nadýchal více než jedno promile alkoholu. Po poučení požadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. Po převezení do nemocnice se mu však podrobit odmítl.

Nyní je muž podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. 


Policisté opětovně varují: Alkohol ani drogy za volant nepatří!


Alkohol a drogy výrazně ovlivňují schopnost vnímání, rozlišování a rozhodování řidiče.

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.