Den bezpečnějšího internetu 2023

7. February 2023, 17:11 Novinky
This news article is already more than one year old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - Den bezpečnějšího internetu v letošním roce připadá na dnešní den, úterý 7. února. 

Den bezpečného internetu


Cílem této mezinárodní

kampaně #SaferInternetDay je zvýšit povědomí o aktuálních nebezpečích v online prostředí a propagovat jeho bezpečné a pozitivní užívání.


Internet se stal každodenní součástí našich životů. Nabízí úžasné příležitosti nejen komunikace, ale i objevování a tvorby. V posledních letech jeho využívání obrovsky narostlo, a to i díky covidové pandemii. Při používání internetu existují rizika, s kterými musíme počítat. Aby byl internet pouze dobrým sluhou a ne zlým pánem, je třeba si neustále uvědomovat nebezpečí a chovat se ve virtuálním prostředí obezřetně. Co bychom neudělali v reálném světě, nedělejme ani ve virtuálním.


Kyberkriminalita narůstá. Nejrozšířenější trestnou činností, typickou pro tuto oblast, jsou různá podvodná jednání. Pachatelé se pod různými legendami snaží vylákat z lidí peníze. Vydávají se například za kupujícího, který má zájem o inzerované zboží, podstrčí vám fiktivní platební bránu, kde vyplníte citlivé bankovní údaje a místo peněz za inzerované zboží přicházíte o všechny úspory. Dále pak zasílají SMS zprávy s fiktivními sociálními příspěvky či legendou o doplacení zásilky nebo nabízejí velmi výhodné investice. Často se vydávají za pracovníky bank či policisty, snaží se klienty vystrašit a zmanipulovat.


V rovině mravností kriminality jde o šíření nebo držení dětské pornografie a sexuální nátlak. Výjimkou nejsou ani další trestné činy, jako jsou  nebezpečné vyhrožování, vydírání.


Policejní preventisté se stejně jako v uplynulých letech i v letošním roce zaměří na předávání rad uživatelům internetu, neboť mnohdy stačí skutečně málo, abychom se nestali obětí nejen internetových podvodníků, ale i například sextingu.


Občané si mohou vyzkoušet také interaktivní kybertest, v kterém se seznámí s nejčastějšími kybernetickými podvody a naučí se, jak je rozpoznat a podvodníkům nenaletět.


Několik preventivních rad:

 • Poznej svého nepřítele. Seznamujte se s aktuálními hrozbami a trendy v online podvodech.
 • Jakmile je zpráva, e-mail, SMSka, nebo telefonát neočekávaný, tak je podezřelý.
 • Nikdy nikomu nepřeposílejte potvrzovací SMS zprávu s unikátním kódem nebo neprovádějte autorizaci transakcí ve svém internetovém bankovnictví, když transakci sami neprovádíte!
 • Vždy se zamyslete nad tím, kam vypisuješ citlivé údaje, nebo přeposíláš peníze.
 • Kupující na inzertních portálech nikdy nepotřebuje citlivé údaje z vaší platební karty. (Pachatelé často využívají phishingové stránky, které se tváří jako webové stránky přepravních společností.)
 • Přemýšlejte, než kliknete. Před každým potvrzením si vždy přečtěte všechny podmínky.
 • Když si nejsi absolutně jistí, tak vždy raději vše ověřte jinou cestou.
 • Pamatujte si, že pachatel dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.
 • Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého  počítače!
 • Neinvestujte peníze tam, kde je to podezřele výhodné. (Nebuď labuť! - preventivní kampaň proti investičním podvodům - Policie České republiky )
 • Nikdy nikomu nesdělujte své osobní údaje a už vůbec ne konkrétní informace o svém bankovním účtu nebo platební kartě!


por. Mgr. Markéta Johnová