Řídili pod vlivem alkoholu

25. June 2018, 14:19 Novinky
This news article is already more than five years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO – Jeden z nich havaroval. 


V sobotu 23. června 2018 v dopoledních hodinách hlídka policistů Obvodního oddělení Horní Počaply zastavila osobní motorové vozidlo Peugeot, které jelo od Mělníka směrem na Roudnici nad Labem. Čtyřiatřicetiletý řidič předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozu a podrobil se dechové zkoušce na přítomnost alkoholu. Nadýchal opakovaně více než 1,3 promile alkoholu. S naměřenými hodnotami souhlasil a lékařské vyšetření spojené s odběrem krve nepožadoval. Policisté ho převezli na policejní služebnu, kde mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.


Další z řidičů, který usedl za volant pod vlivem alkoholu, havaroval 23. června kolem 23:30 hodin v obci Vraňany. V mírné pravotočivé zatáčce nezvládl řízení a narazil do plotu a následně do zděné plynové skříňky. Přivolaní policisté ho podrobili dechové zkoušce, ta byla pozitivní. Dvacetiletý řidič opakovaně nadýchal kolem 1,9 promile alkoholu. Se svými zraněními byl letecky transportován do jedné z pražských nemocnic. Celkově způsobil škodu za více než 85 000,- Kč. Dopravní nehoda je v šetření mělnických dopravních policistů.


Více než jedno promile alkoholu v dechu naměřili policisté z Obvodního oddělení Kralupy nad Vltavou dne 24. června 2018 v dopoledních hodinách dvacetiletému řidiči osobního vozidla Škoda Felicia. Toho kontrolovali v rámci dohledu nad bezpečností silničního provozu v Kralupech nad Vltavou. Policisté mu zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Převezli ho na policejní služebnu, kde mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili ještě téhož dne podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.


Uvedeným hříšníkům hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Ten, co způsobil dopravní nehodu, může skončit za mřížemi na šest měsíců až tři léta.


Policisté opětovně varují: Alkohol ani drogy za volant nepatří!


Alkohol a drogy výrazně ovlivňují schopnost vnímání, rozlišování a rozhodování řidiče.


Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.


Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.