Prázdniny pomalu začínají

22. June 2018, 10:25 Novinky
This news article is already more than five years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO – Předcházení úrazům dětí o prázdninách.


Za několik dní skončí školní rok, děti dostanou vysvědčení a začnou jim letní prázdniny. Budou mít mnohem více volného času a jejich denní režim se v mnohém změní. Některé pojedou se svými rodiči nebo prarodiči na dovolenou, jiné pojedou na letní tábory, ale většina dětí zůstane doma. Letní prázdniny jsou pro děti časem, kdy mají více prostoru pro své aktivity, ale jsou i časem, ve kterém dochází k většímu počtu dětských úrazů. Mnoho úrazů má společného jmenovatele, a tím je snížená pozornost samotných dětí, jejich rodičů nebo doprovodu.


K úrazu dítěte může dojít, aniž opustí byt nebo dům a to ať už se jedná o různé popáleniny, pády se schodů, pořezání, pokousání psem, pády malých dětí do bazénu, úraz elektrickým proudem, založení požáru apod. Mimo domov však na děti čeká daleko více možností jak si úraz přivodit. Jsou to různé rizikové a adrenalinové aktivity, které se sportem nazývat nedají jako např. přebíhání před kamiony, závodění na silnici při plném provozu, jízda mezi vagóny metra apod. Dále při různých sportovních aktivitách, při koupání a to zejména skoky do vody, kdy nezná její hloubku, při jízdě na kole, na in line bruslích, skateboardu apod. K mnoha úrazům, a to těm nejvážnějším, nebo i ke smrti dochází při dopravních nehodách, za které dítě v mnoha případech ani nemůže. V ČR každoročně na následky úrazů umírá více jak 200 dětí a část z tohoto počtu připadá na letní prázdniny.


Nejde o úplný výčet všech možností vzniku úrazu, ale oslovení rodičů a všech, kteří budou děti hlídat, že tady takové nebezpečí existuje. Je na každém rodiči, aby své dítě poučil a neustále mu připomínal, jak se má chovat a jaká pravidla dodržovat. Připomínat mu, že je nutné používat ochranné pomůcky např. cyklistickou přilbu, ochranu kolen a loktů, ochranné brýle apod., že se musí chovat a jednat tak, aby byla co nejvíce snížena možnost vzniku úrazu. Rodiče vědí, že když svým ratolestem něco vysvětlují, tak jim rozumí, slyší je, ale v mnoha případech je moc nevnímají. Proto to opakování a připomínání. Úraz není náhoda, ale má za sebou nějakou příčinu nebo jednání. Vteřina nepozornosti mnohdy změní život jedince a celé rodiny. Nezapomínejme na to, že i úrazům lze předcházet a užít si klidných prázdnin a dovolené.