Bezpečně na vodě

1. August 2022, 14:31 Novinky
This news article is already more than one year old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO: pravidla neplatí jen na silnicích, ale i na vodních tocích 


Policisté Územního odboru Mělník v letních měsících provádějí pravidelné kontroly vodních toků v celém jejich teritoriu. Ne jinak tomu bylo i v pátek 29. července, kdy ve spolupráci s preventistkou z Územního odboru Mělník monitorovali dodržování pravidel na řekách Vltava a Labe a v rámci kontrol se zapojili i do preventivního projektu „ BEZPEČNĚ NA VODĚ“.


Během kontroly policisté dohlíželi na dodržování ustanovení rybářského řádu, ale také na veřejný pořádek u vodních ploch. Především zda nejsou porušovány vyhlášky měst a obcí. Kontrolovali vůdce malých plavidel (řidiče lodí), zda mají příslušná oprávnění k řízení, povinnou výbavu na lodi, lodní osvědčení (technický průkaz), dále zda „řidiči“ neřídí pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, neboť na vodě platí v tomto ohledu stejná pravidla jako na silnici. S nimi policisté v rámci preventivního projektu pohovořili o bezpečnosti na vodě a předali jim informační letáčky.


V rámci projektu „Bezpečně na vodě“ policisté navštívili rybářský příměstský tábor pořádaný DDM Mělník, kde dětem vysvětlili, jak se mají správně chovat u vody a že i na vodě platí určitá pravidla. Dětem následně předali informační letáčky. Tyto se na oplátku policistům pochlubily chycenými úlovky.


Více se o celém bezpečnostním opatření, jeho historii i současných aktivitách můžete dočíst v tiskové zprávě oddělení prevence Policejního prezidia ČR – Bezpečně u vody 2022


Několik preventivních rad:

Loď

 • Plavba se může v okamžiku změnit v drama bez šance na druhý pokus. Život není hra.
 • Plavba na raftu, kánoi, kajaku, plachetnici nebo motorovém člunu není jen o zážitku. Mysli i na své bezpečí.
 • Už při plánování plavby nezapomeň na vhodné záchranné pomůcky pro celou posádku.
 • Zejména pro neplavce jsou nezbytností vesty s límcem, které zajistí polohu na zádech. Při použití nezapomeň vestu řádně upevnit a zapnout jistící popruh mezi nohami, zejména u dětí.
 • Riziko nepodceňuj ani, když jsi zdatný plavec. Po pádu do vody nemusíš být v pohodě, vhodná alternativa plovací vesty, třeba lehká profesionální samonafukovací, se může hodit i tobě.
 • Nepodceňujte rizika jezů ani silných proudů. Při sjíždění řeky pečlivě zvažujte stav vody a své schopnosti. Pod jezem se určitě nekoupejte.
 • Do jezu neskákejte ani kvůli záchraně. Je vhodné najít pomůcku, kterou je možné zachraňovanému hodit ze břehu (u některých jezů jsou k dispozici záchranné boxy, lze improvizovat).

Koupání

 • Relax u vody se může v okamžiku změnit v drama bez šance na druhý pokus. Život není hra.
 • Chceš se jít koupat?  Neumíš plavat vůbec nebo jen trochu? Nechoď do vody bez dozoru rodičů nebo někoho jiného, kdo ti při nesnázích pomůže.  
 • Dozor u vody může pro rychlou pomoc využít házecí pytlík, záchranářský plovák, pěnovou žížalu nebo zkrátka cokoliv, co při potížích udrží na hladině.
 • Každý neplavec by měl být vybaven odpovídajícími plaveckými pomůckami. Při jejich výběru je nutné zvažovat kvalitu materiálů a jejich funkčnost.
 • Pro koupání v menší hloubce se hodí například plavecké vestičky se zajištěním proti vysvlečení nebo pěnové rukávky spojené s břišním pásem. Bezpečí naopak nezajistí plastové nafukovací kruhy nebo samotné rukávky.

Plavec

 • Sportovní zážitek se může v okamžiku změnit v drama bez šance na druhý pokus. Život není hra.
 • Před vstupem do vody vždy zvaž své plavecké dovednosti a schopnosti, ale i aktuální fyzický a zdravotní stav.
 • Zejména na větších vodních plochách či tocích je ve tvém vlastním zájmu, abys byl viditelný pro ostatní. Ať už pro ty na břehu nebo blížící se loď.  K tomu skvěle poslouží plavecká bójka doplněná plaveckou čepicí v zářivé barvě.
 • Plavecká bójka může posloužit i jako opora v případě vyčerpání či zdravotních obtížích, nebo pro záchranu druhého. Při jejím výběru proto pečlivě vybírej tvar i kvalitu materiálů. 


Kontroly vodních ploch v celém teritoriu Územního odboru policie Mělník budou nadále pokračovat.


Prap. Martina Hamplová

PČR Mělník

Attachments: