Prodávala dětský koberec, nakonec sama přišla o peníze

9. May 2022, 09:26 Novinky
This news article is already more than two years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNÍK - Policisté řeší případ internetového podvodu a zjišťuje, která konkrétní osoba ho spáchala. 


Prostřednictvím Pol Pointu - asistované digitální služby, oznámila mladá žena podvodné jednání, v důsledku kterého přišla o bezmála šedesát tisíc korun.


Jednalo se o naprosto běžnou záležitost, kdy žena prostřednictvím internetového portálu prodávala za tisíc korun dětský koberec. Ještě týž den přišla na její Whatsapp odpověď od neznámé ženy, že má o tento koberec zájem. Nicméně místo, aby za koberec získala požadovaných tisíc korun, sama přišla o několikanásobně vyšší částku. Z jejího účtu, díky předem promyšlenému jednání a splnění instrukcí "kupující" osoby, jí zmizelo bezmála šedesát tisíc korun.

Poté, co neznámá žena (alespoň se pod ženským jménem při whatsappové komunikaci vydávala) projevila o dětský koberec zájem, sama začala instruovat autorku inzerátu ke krokům, které má udělat. Obdržela odkaz na údajného dopravce z DPD s tím, že musí vyplnit veškeré údaje ke své osobě, účtu, ale i platební kartě. Tedy číslo karty, její platnost, číselný kód ze zadní strany karty. Pak už jen obdržela ověřovací PIN, který zadala. Současně jí přes whatsappovou komunikaci bylo doporučeno, aby v žádném případě stránky neopouštěla. Takto byla požádána o připojení a stejný postup ještě jednou.


Žena tak po splnění všech pokynů čekala, kdy jí bude účet vložena tisícikoruna za prodaný dětský koberec. Místo toho jí ale neznámý podvodník "odčerpal" z účtu přes třicet tisíc korun a na bankovním účtu jí zbylo pouhých 22 korun. Bohužel stejným způsobem jí podvodník připravil o peníze z kreditní karty, celkově tak žena přišla o bezmála šedesát tisíc korun.

Žena pochopila, že se jednalo o podvod a okamžitě kontaktovala bankovní ústav, u kterého má své účty. Tam jí jenom potvrdili, že díky sděleným údajům se mohl neznámý hacker pohybovat v prostředí jejích účtů a o peníze tak přišla.

Případ, který žena oznámila z domova, s videokonferenčním připojením, kdy žena nemusela nic podepisovat, neboť o jejím podání vysvětlení byla pořízena videonahrávka, budou řešit policisté z Kralup nad Vltavou. Ti již v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvodu podle § 209,  odst. 1 a pro podezření z neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku.


INTERNETOVÁ KRIMINALITA NA VZESTUPU

Toto je jeden z typických případů internetové kriminality (tzv. IT), kterými se v posledních měsících zabývají policisté nejen ve středních Čechách, ale i v celé České republice. IT kriminalita je v současné době na vzestupu /viz tabulka a graf/. V době "covidu", tedy v roce 2020, řešila středočeská policie 1 903 případů v internetovém prostředí, následující rok - 2021 - stoupl počet těchto případů na 2 566 za celý rok (tedy o 663 případů více). Za letošní právě uplynulé čtyři měsíce letošního roku je počet oznámených případů 1 064 (průměrně tak měsíčně řeší policisté přes 260 případů, tedy denně přibývá cca 9 oznámených případů).


NEJČASTĚJŠÍ PŘÍPADY V IT PROSTŘEDÍ

Policisté se nejčastěji zabývají ve virtuálním prostředí různým druhům podvodného jednání. Podvedení jsou většinou lidé, kteří prostřednictvím inzerátu na portálech k tomu určeným nabízeli k prodeji různé věci (pračky, ledničky, věci po dětech, boty, lyže, mobilní telefony). Za ně většinou požadovali malé částky, nicméně většinou sami přišli o téměř veškeré peníze na účtu, tedy někdy až statisícové částky.

Celkově pak kriminalisté evidují - od ledna do dubna letošního roku - v souvislosti s veškerou kybernetickou kriminalitou škodu přesahující 176 miliónů korun (v této částce jsou zahrnuty jak skutky kvalifikované jako trestné činy, tak i přestupkové jednání).


JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM

  • V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví;
  • Nikdy nikomu nesdělujte, a ani nepřeposílejte, bezpečnostní autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy;
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu;
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače;
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví;
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje;
  • Aktualizovat software, antivirový program, firewall;

  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje

Newest news:

- ...i Ty můžeš pomáhat, zažij ten pocit [11. November 2021, 13:53]

- Bezpečný Středočeský kraj [23. November 2017, 08:52]

- Řídím, piju nealko pivo! [16. July, 14:20]

- Koupání v létě [11. July, 12:53]

- Bezpečné prázdniny [11. July, 12:51]

- Dopravně bezpečnostní akce Začátek prázdnin pokračuje [11. July, 12:48]

- Být správným rybářem není jen tak! [9. July, 09:40]

- Služební loď po zimním spánku zpět na vodě [8. July, 09:47]

- Bezpečný začátek prázdnin [8. July, 09:40]

- Volala o pomoc z balkónu [1. July, 12:00]

Back to homepage