Alkohol, drogy a mládež 2021

1. November 2021, 11:18 Novinky
This news article is already more than two years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - V nadcházejících dnech spojených s podzimními prázdninami se policisté ve spolupráci s dalšími orgány státní správy při celostátních preventivních kontrolách opět zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem. 

Bezpečnostní opatření, které tematicky navazuje na tzv. akci HAD (hazard, alkohol a děti) realizovanou v předchozích letech, si klade za cíl preventivně působit v provozovnách, které jsou častým místem setkávání mládeže a souvisejícím zakázaným prodejem alkoholu.


Pozornost policistů, strážníků městských a obecních policií, pracovníků orgánů sociálně-právní ochrany dětí, živnostenských úřadů, ale také České obchodní inspekce, hygienických stanic a Celní správy ČR se v regionech napříč celou Českou republikou proto zaměří na vytipovaná restaurační zařízení, kluby, bary, zábavní podniky, ale i venkovní akce spojené s prodejem alkoholu. Kontrolám se nevyhnou ani různé prodejny, od supermarketů po večerky, kde zaznamenáváme dlouhodobější problémy s porušováním zákazu prodeje alkoholu či tabákových výrobků osobám mladším 18 let, či podniky, které provozují herní zařízení.

„O důvodech nastavení věkových limitů u prodeje alkoholických nápojů, tabákových výrobků či hazardních her není třeba diskutovat. Dětský organismus i psychiku zmiňované faktory dokáží zásadně poškodit. Snažíme se proto v této oblasti působit preventivně nejen v rámci běžné dohledové činnosti, ale také při těchto intenzivních součinnostních akcích. Ty osobně vnímám nejen jako nástroj postihu těch, kdo neoprávněně dětem alkohol či jiné zakázané výrobky či služby poskytnou, ale také jako apel ke společnosti, že je třeba se tématem stále zabývat,“ popisuje hlavní cíle a motivaci bezpečnostního opatření ředitel služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR plk. Petr Sehnoutka.


Že je třeba se problematice věnovat potvrzují i odhalení v dosavadní „akci HAD“. Každoročně jsou při součinnostních kontrolách zjištěny stovky dětí do 18 let pod vlivem alkoholu. V roce 2019 se jednalo o 522 opilých dětí, přičemž 70 z nich nebylo ještě ani 15 let. V loňském roce nebylo obdobné bezpečnostní opatření realizováno z důvodu pandemie a navazujících omezujících opatření. 


Vzhledem k tomu, že je cílem především prevence, doplňují kontroly provozoven preventivní besedy s dětmi ve školách se zaměřením na zvyšování právního vědomí v oblasti závislostí. Ty jsou realizovány ve všech regionech již od září a budou pokračovat i v následujících dnech.


pplk. Veronika Hodačová

Newest news:

- ...i Ty můžeš pomáhat, zažij ten pocit [11. November 2021, 13:53]

- Bezpečný Středočeský kraj [23. November 2017, 08:52]

- Řídím, piju nealko pivo! [16. July, 14:20]

- Koupání v létě [11. July, 12:53]

- Bezpečné prázdniny [11. July, 12:51]

- Dopravně bezpečnostní akce Začátek prázdnin pokračuje [11. July, 12:48]

- Být správným rybářem není jen tak! [9. July, 09:40]

- Služební loď po zimním spánku zpět na vodě [8. July, 09:47]

- Bezpečný začátek prázdnin [8. July, 09:40]

- Volala o pomoc z balkónu [1. July, 12:00]

Back to homepage