Chtěli rychle zbohatnout

30. August 2021, 14:01 Novinky
This news article is already more than two years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO – Stali se však terčem podvodníka. 


Virtuální měny jsou stále aktuálnější a nabízejí nový druh financí a investic. S nimi se čím dál častěji také pojí podvody. Obětí internetového podvodu se může stát skoro každý. Největším nebezpečím v online prostředí je bohužel velký dosah. Bonusem pro potenciálního internetového podvodníka je to, že s oběťmi nepřichází do fyzického kontaktu. Možností samotného nákupu Bitcoinu je mnoho. Doporučujeme proto najít si důvěryhodného a osvědčeného obchodníka, přes kterého budete transakce provádět. Určitě je dobré si o daném obchodníkovi přečíst recenze a zkušenosti ostatních. Jestliže se rozhodnete pro koupi Bitcoinu, musíte myslet také na bezpečnost.

Mělničtí kriminalisté řeší 3 případy podvodu týkající se investic do Bitcoinů.


Scénář u všech třech případů byl téměř totožný, lišila se pouze částka, o kterou poškozený přišel. Poškozeného zaujal na internetu článek, kde bylo popsáno, jak se dá lehce zbohatnout na investování do Bitcoinů. Nejprve došlo k vyplnění kontaktního formuláře, kam vyplnil osobní údaje a zaslal kopii občanského průkazu, platební karty a dalších dokumentů.


Poté došlo k oslovení muže „bankovním manažerem“, který s ním po celou dobu páchání trestné činnosti udržoval kontakt. Na základě zaslaných dokumentů a kopií dokladů byla založena na jméno poškozeného bitcoinová peněženka. Všichni poškození si vždy na radu neznámého nainstalovali do svého počítače program ANYDESK. Tím umožnili neznámé osobě vzdálený přístup do celého svého počítače a za přímé pomoci poškozených se začalo obchodovat.


Neznámý pachatel pomocí vzdálenému přístupu, který mu poškozený instalací programu umožnil, začal peníze z jeho běžného účtu u českých  bankovních společností převádět do bitcoinové peněženky, pod dohledem poškozeného, který pachateli zasílal autorizační kódy k provedení transakcí.

Poškozený viděl, jak se investice vyplácí, finanční cifry zisku se zvyšují a najednou….. Na účtě nula. „Bankovní manažer“ se snaží přesvědčit poškozeného, že jeho účet byl napaden, ale on umí zajistit, pokud bude mít dostatečné množství peněz na poplatky, aby byl účet odblokován a investice se na účet vrátily.

Jeden z poškozených přišel tímto způsobem o 4 500 000 korun, druhý během 3 měsíců o 1 700 000 korun a třetí poškozený během 3 dnů o 500 000 korun.


Policisté varují všechny občany:

  • NEINSTALUJTE si do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným osobám k vašemu zařízení.
  • Cizím (anonymním) lidem NEPOVOLUJTE vstup do internetového bankovnictví.
  • NEPOSÍLEJTE neznámým lidem byť jen kopie osobních dokladů a důležitých dokumentů.
  • NEREAGUJTE na virtuální velmi výhodné finanční transakce.
  • NESPOLUPRACUJTE na přeposílání finančních prostředků.
  • Pokud nerozumím oblasti virtuálních měn, nepouštím se do ŽÁDNÝCH investic a jiných podobných akcí.
  • NEREAGUJTE na žádosti o sdělení ověřovacího PINu.
  • Žádná banka k zablokování účtu NEPOTŘEBUJE žádné údaje k bankovní kartě.

Pokud vám nějaký nabízený obchod nebo nabízená nabídka zní zvláštně, pravděpodobně zvláštní je a nedoporučujeme ji akceptovat. Pokud je na vás při obchodu vyvíjen tlak z pohledu času (rychle zaplať) nebo z pohledu strachu (pošleme na vás policii), nedělejte to!