Podvod na internetu

17. March 2021, 14:13 Novinky
This news article is already more than three years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - Zaplatil předem, nemá ani peníze ani zboží. 


Neznámý pachatel nabízel na internetovém prodejním serveru 12 sběratelských mincí různých hodnot a materiálů. Poškozený muž inzerenta zkontaktoval na uvedenou e-mailovou adresu a dohodli se spolu, že mu za nabízené zboží předem převede peníze. Na bankovní účet v polovině února 2021 převedl 700 Eur, což je podle kurzu banky téměř 19 000,- Kč.  Do dnešního dne však objednané a zaplacené zboží nedostal.


Případ je prověřován jako trestný čin podvodu a jelikož se pachatel  svého jednání dopustil za situace, v rámci které byl na území České republiky usnesením vlády České republiky č. 957 ze dne 30. září 2020 (publikováno ve Sbírce zákonů pod 391/2020 Sb.) v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlášen pro celé území České republiky nouzový stav z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu vysoce nakažlivého koronaviru SARS-CoV-2 způsobující nemoc COVID-19, tedy v době extrémně škodlivého stavu, v rámci kterého je potřeba směřovat veškeré lidské zdroje právě a toliko k odstranění tohoto extrémně škodlivého stavu, hrozí mu trest odnětí svobody na dva roky až osm let.


Vzhledem k nárůstu této trestné činnosti důrazně upozorňujeme občany, aby nereflektovali na podobné nabídky a neposílali finanční prostředky neznámým lidem. Tato trestná činnost se velice složitě objasňuje a peníze, které se dostanou do rukou podvodníků, nezíská poškozený zpět v 99 procentech.


Policisté také opětovně varují občany, aby nekupovali zboží přes neprověřené internetové obchody! Věnujte výběru internetového obchodu velkou pozornost a zboží si nechte zasílat pouze na dobírku, nebo plaťte prodejci až při převzetí zboží.


Podvodné internetové obchody zákazníci rozpoznají tak, že jsou nového data založení, nejsou na ně kladné recenze, neobsahují kontaktní telefonní číslo do provozující společnosti, firma uvedená jako provozovatel má jako předmět podnikaní zcela jiný obor. Ceny jsou výrazně nižší, obchody zpravidla nemají kamennou provozovnu a objednané zboží nelze zaplatit a vyzvednout osobně.