Výsledky Speed Marathon 2018

19. April 2018, 15:03 Novinky
This news article is already more than five years old, it may not contain current information. » Open the latest news


MĚLNICKO – Výsledky dopravně bezpečnostní akce. 


Ve středu 18. dubna 2018 se mělničtí dopravní polici zapojili do celoevropské dopravně bezpečnostní akce s názvem SPEED MARATHON 2018


I přes rozsáhlou medializaci a uveřejnění míst, kde budou policisté měřit, se našla desítka hříšníků, kterým policisté udělili pokutu. Mělnické hlídky během včerejší akce zaznamenaly 35 dopravních přestupků. V 17 případech řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost. Výjimkou nebyli tací, kteří v úseku 70 km/h, jeli rychlostí téměř 100 km/h. Nevyhovující technický stav vozidla mělo 6 řidičů, 2 nepředložili doklad o pojištění odpovědnosti, 2 nebyli připoutáni bezpečnostním pásem, 1 nepožil zádržný systém.


Velice riskantně se zachoval řidič, který své dvě malé děti nepřevážel v autosedačkách, mladší z nich měla spolujezdkyně posazené vzadu na svém klíně.Proč je nutné používat bezpečnostní pásy a zádržné systémy?

Pasažéři vozidel by si měli v souvislosti s používáním bezpečnostních pásů hlavně uvědomit, že je to jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků ve vozidle.

 • Pásy vám pomáhají při jakékoliv srážce (čelní, boční, zadní, při převrácen vozu).
 • Pomáhají po celou dobu havárie, i při déletrvající sériové srážce.
 • Nebudete-li připoutaní, vaše tělo bude při čelní srážce pokračovat ve směru stejnou rychlostí, jakou jelo vozidlo v okamžiku srážky- dokud nenarazíte na      palubní desku nebo čelní sklo.
 • Pásy jsou důležité i při intenzivním brždění - jen se zapnutými pásy můžete bezpečně ovládat své vozidlo.


V případě nárazu do pevné překážky v rychlosti 50 km/h se vaše váha rovná šedesátinásobku vaší hmotnosti. Pokud vážíte např. 85 kg, budete muset udržet na místě více než 5 tun, bez pásu nemáte šanci.


Chcete zabít řidiče? Nepoutejte se vzadu.

 • I na zadních sedadlech platí fyzikální zákony - na zadním sedadle budete v případě čelní srážky pokračovat ve směru jízdy stejnou rychlostí, jakou jelo vozidlo v okamžiku srážky.
 • Budete-li nárazem vrženi vpřed, jste ohroženi stejnými riziky jako na zadním sedadle.
 • Ohrožujete však nejen sebe, ale i řidiče a spolujezdce na předních sedačkách, při nárazu jim můžete zlomit vaz.
 • I na zadních sedačkách vás chrání při všech typech dopravních nehod.


Velmi rozšířený mezi řidiči je názor, že pokud mám ve vozidle airbag, nemusím se poutat. Opak je však pravdou.

Airbag je doplňkový bezpečnostní systém, který je v okamžiku aktivace vystřelen rychlostí kolem 300 km/h. Pokud nejste připoutaní, nečeká vás nafouknutý airbag, nýbrž „letící střela“, která má na tělo devastující účinek. S vysokou pravděpodobností vás zraní, v horším případě i zabije.


Dítě přepravujte vždy v autosedačce odpovídající jeho věku, hmotnosti a výšce. I pro něj platí fyzikální zákony!

 • Při nárazu v rychlosti 50 km/h do pevné překážky zvýší vaše dítě svou váhu až na šedesátinásobek své hmotnosti.
 • Vaše dítě o hmotnosti 10kg na předním sedadle v náručí určitě neudržíte, ve chvíli nárazu bude vážit 600 kg.
 • Vaše dítě o hmotnosti 25 kg stojící mezi sedadly má mizivou šanci na přežití, při nárazu se změní v neřízenou střelu vážící jeden a půl tuny, která ublíží nejen sobě ale i vám.


Dětské autosedačky nikdy neumísťujte na sedadlo opatřené airbagem.

Na předním sedadle s airbagem nepřepravujte osobu menší 150 cm. Airbag je totiž konstruován tak, že počítá s osobou vyšší než 150 cm. Nižším osobám může při aktivaci způsobit vážná zranění v obličeji, v horším případě dokonce smrt zlomením vazu.


Výsledky akce SPEED MARATHON 2018 za celý Středočeský kraj najdete na odkazu:

http://www.policie.cz/clanek/vysledky-dba-tispol-speed-marathon.aspx