Hned dvě nehody během víkendu pod vlivem alkoholu

27. March 2018, 13:54 Novinky
This news article is already more than five years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - Oba řidiči nadýchali více než dvě promile alkoholu. 


V sobotu 24. března 2018 kolem 1:30 hodin na kruhovém objezdu v Mělníku došlo k dopravní nehodě. Devětačtyřicetiletý řidič osobního vozidla Škoda Octavia jel ulicí Vodárenská směrem od centra města. Při vyjíždění z kruhového objezdu do ulice Bezručova nezvládl řízení, vjel mimo komunikaci na chodník a narazil do sloupu veřejného osvětlení. Řidič poodjel, vrátil se na místo a začal uklízet úlomky plastů z poškozeného svítidla. V té době k němu přijela policejní hlídka, které se k nehodě přiznal. Policisté ho podrobili dechové zkoušce. Ta byla pozitivní. Přístroj opakovaně naměřil hodnotu vyšší než dvě promile alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami souhlasil, lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nepožadoval. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu.


Hned následující den 25. března 2018 kolem 19. hodiny došlo v Mělníku v ulici Jiráskova k další nehodě pod vlivem alkoholu. Pětatřicetiletý řidič osobního vozidla Škoda Fabia přehlédl dopravní značku zákaz vjezdu všech vozidel a jel ulicí v protisměru. Když se snažil vyhnout autu jedoucímu proti němu, nezvládl řízení a naboural do zaparkovaného automobilu. Policisté ho podrobili dechové zkoušce. Opakovaně nadýchal více než 2,5 promile alkoholu. I jemu zadrželi na místě řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu.


Nyní jsou oba podezřelí z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a hrozí jim trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.


Alkohol za volant nepatří!!


Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.


Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.