Podvodníci na internetu

25. May 2020, 10:48 Novinky
This news article is already more than three years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO – Policie varuje všechny uživatele facebookových profilů před rozšiřujícími se podvody. 

Princip těchto podvodů je velice jednoduchý.  Někdo si vytipuje facebookový profil spojený s e-mailovou adresou a nabourá se do něho. Poté kontaktuje známé těchto profilů, aby jim sdělili svá telefonní čísla, nebo si ověřují, zda používají telefonní číslo uvedené u kontaktu.  Pokud číslo získá, pokusí se ho využít v rámci internetového nákupu. K uhrazení částky za zboží zvolí tzv. m-platbu, tedy platbu z paušálního účtu mobilního operátora. Aby ji mohl dokončit, potřebuje ověřovací kód, který přijde právě na konkrétní zneužité telefonní číslo i několikrát. Přestože i v zaslané sms zprávě je upozornění, že se kód nemá přeposílat, poškozený ho přepošle na napadený facebookový profil v domnění, že jde o jeho známého.

Po celé republice policisté zaznamenali několik případů, kde tímto způsobem pachatel získal kódy k nákupům na internetu, zpravidla minimálně v hodnotě 600,- Kč až několik tisíc korun, které mu zaplatil poškozený.

Podvodníci záměrně volí spíše menší částky a spoléhají tak na to, že dotyčný takový zdánlivě banální případ neohlásí. Přitom jde přinejmenším o přestupek. Trestným činem podvodu se takové jednání stává ve chvíli, kdy celkově způsobená škoda přesáhne hranici 5 tisíc korun. A za takové jednání už zákon ukládá trest odnětí svobody i na několik let.

A jak se takovému jednání pokud možno ubránit?

Prvotně u svého mobilního operátora zakažte zasílání prémiových SMS zpráv. Dále, že budeme důslední a obezřetní. Důslední v tom, že si v první řadě řádně zabezpečíme svůj facebookový profil a k tomuto registrovaný e-mail. Obezřetnost je na místě vždycky. Je třeba řádně zvážit, koho si do „přátel“ zařazujeme, dobře ale vnímáme i to, jak s námi kdo komunikuje a co po nás případně chce. Na žádosti o telefonní číslo či ověřovací kód nejlépe vůbec nereagujeme. Stále více bychom totiž měli mít na paměti, že virtuální svět není pouze světem zábavy, ale postupně se stává prostředím, do kterého stále častěji zaměřují pozornost pachatelé nejrůznější trestné činnosti.