Aktualizováno - Opatření v oblasti maloobchodu a služeb

27. April 2020, 07:52 Novinky
This news article is already more than four years old, it may not contain current information. » Open the latest news

Vláda s účinností od 27. dubna od 0.00 hodin zakazuje maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách.


Nadále se zákaz nevztahuje na maloobchodní prodej potravin, pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, léčiv, zdravotnických prostředků, potřeb pro zvířata, brýlí a čoček, tabákových výrobků, novin a časopisů, zámečnictví, servis výrobků a strojů pro domácnost, myčky automobilů, činnosti týkající se pohřbívání, poskytování ubytovacích služeb, prodej domácích potřeb, pokud lze v provozovně nakoupit ochranné prostředky dýchacích cest nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, rukavice nebo desinfekci. Dále se nevztahuje na prodej hobbymarketů, prodejen stavebnin a stavebních výrobků a železářství, prodeje a servisu jízdních kol, sběru a výkupu surovin a kompostáren, prodeje nových a ojetých silničních vozidel, řemeslných oborů s výjimkou provozoven, ve kterých dochází ke kontaktu poskytovatele služby s povrchem těla zákazníka (např. holičství, kadeřnictví, pedikúra, manikúra), pokud prodej uvedeného zboží nebo služby představuje převážnou část činnosti dané provozovny. 


Zákaz maloobchodního prodeje se dále za dodržení podmínek stanovených nařízením vlády nevztahuje na farmářské a ostatní venkovní trhy a tržiště.  


Tento zákaz se současně nevztahuje na činnosti, které nejsou živností podle živnostenského zákona. Nařizuje se, aby podnikatelé provozující maloobchodní prodejnu potravin se samoobslužným prodejem poskytovali bezplatně zákazníkům u každého vchodu do takové prodejny jednorázové rukavice nebo jiný obdobný ochranný prostředek na ruce (např. mikrotenový sáček). 


Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vyhlaseni-nouzoveho-stavu-180234/#Omezeni_volneho_pohybu