Neukáznění řidiči

4. November 2019, 09:59 Novinky
This news article is already more than four years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO – Řídili pod vlivem alkoholu. 

V pátek 25. října 2019 kontrolovali mělničtí policisté v obci Malý Újezd sedmačtyřicetiletého řidiče osobního motorového vozidla Peugeot. Řidič se podrobil dechové zkoušce. Nadýchal opakovaně více než 2,2 promile alkoholu. S naměřenými hodnotami souhlasil, lékařské vyšetření spojené s odběrem krve nepožadoval. Policisté navíc zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění. Tento jeho prohřešek zaevidovali a předali jako přestupek k vyřešení příslušnému správnímu orgánu.

Navíc je podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí  trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.


V sobotu 26. října 2019 ve tři hodiny ráno zastavili  policisté v Kralupech nad Vltavou v ulici Dvořákova osobní vozidlo  Škoda Fabia. Devětačtyřicetiletý řidič se podrobil silniční kontrole, včetně dechové zkoušky, zda neřídil pod vlivem alkoholu. Opakovaně nadýchal více než 1 promile alkoholu. 

V následujících dnech mu policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což i jemu  hrozí  trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.


Dopravní policisté vyjížděli v neděli 27. října 2019 k dopravní nehodě v katastru obce Čečelice. Jedenatřicetiletý řidič osobního vozidla Škoda Fabia jel  z obce Byšice směrem k obci Čečelice. Po projetí pravotočivé zatáčky na rovném úseku  vyjel vpravo mimo komunikaci do travnatého příkopu, kde najel na pařez a vůz se převrátil na střechu. 

Policisté řidiče  na místě podrobili dechové zkoušce. Ta byla pozitivní. Opakovaně nadýchal více než 2,5 promile alkoholu. Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nepožadoval,  s naměřenou hodnotou souhlasil. Při nehodě došlo pouze k hmotné škodě na vozidle odhadnuté na místě na  80 000,- Kč. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu.

Nyní je podezřelý z  přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Kvůli podezření, že pod vlivem alkoholu způsobil dopravní nehodu, mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.


Alkohol za volantem

Opilý řidič je velkým nebezpečím nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Alkohol nám dodává sebedůvěru a současně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce. To je za volantem doslova vražedná kombinace. Opilému řidiči totiž trvá mnohem déle, než zareaguje na to, co se děje před ním, nebo kolem něj, má problémy s vyhýbání se vozům u krajnice, pletou se mu pedály nebo je nohou míjí.

Člověk pod vlivem si více věří a jeho rozjařenost a sebevědomí mají za následek, že více riskuje, jede rychleji, rozpálí to na rovince, řeže zatáčky a prostě si to užívá. Má pocit, že mu řízení perfektně jde a je z toho v euforii. Možná nebezpečí si nepřipouští, jeho zábrany padly. Zkreslené vnímání si neuvědomuje, připadá si „normálně“, resp. mnohem lépe a schopněji, než normálně.

Bohužel ale jeho tělo ani mysl nefungují stejně, jako za střízliva, stává se, že chybně šlápne, jeho pohyby volantem mohou být neadekvátní situaci, špatně odhadne vzdálenost či přiměřenou rychlost vzhledem k terénu a navíc nevnímá plně, co se kolem děje (tunelové vidění).

V případě nenadálé události reaguje přehnanou silou (dupne na brzdu příliš zhurta, strhne volant), avšak mnohem později, než střízlivý řidič.

To všechno (dohromady i samostatně) může mít naprosto fatální následky!

Zároveň na silnici nikdy nejsme sami. Je třeba brát v úvahu další účastníky provozu a tak trochu předvídat jejich chování. Počítat s dalšími automobily, motorkáři, cyklisty, chodci nebo zvířaty, kterým je úplně jedno, že zrovna jedu. A opatrné předvídání není zrovna disciplína, kde by opilí lidé excelovali.