Bezpečná a pohodová zimní dovolená

18. January 2019, 13:05 Novinky
This news article is already more than five years old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - Na co si dát při jízdě do hor pozor. 

Současné zimní počasí láká k zimním dovoleným či výletům do hor, na které mnozí vyráží svým autem. Aby cesta proběhla bez potíží, je třeba pamatovat na řádný technický stav vozidla. Pokud vyrážíte na delší trasu, například do zahraničí, neuškodí, když jeho stav alespoň zběžně prověří zkušený odborník.

Co udělat:

· zkontrolujte množství provozních kapalin, prověřte mrazuvzdornost chladicí kapaliny, do nádržky ostřikovačů skel dolijte nemrznoucí směs;
· v případě dieselového motoru by v nádrži měla být zimní nafta;
· samozřejmostí je vyrazit na kvalitních zimních pneumatikách, přibalte sadu sněhových řetězů;
· cestou vás může potkat nehoda či jiná škodní událost, ověřte si proto, zda máte aktuální spojení na asistenční službu příslušné pojišťovny;
· přesvědčte se, zda s sebou máte všechny nutné doklady – platný řidičský průkaz, občanský průkaz či cestovní pas, osvědčení o registraci vozidla a zelenou kartu;
· pojedete-li do zahraničí ve vypůjčeném automobilu, určitě nezapomeňte vzít s sebou příslušnou dohodu s majitelem vozidla, a to buď v jazyce státu, kam vyrážíte, nebo v angličtině;
· nezapomeňte na zdravotní připojištění každého člena posádky; náklady účtované v zahraničí za léčbu závažnějšího onemocnění či zranění mohou být nepříjemně vysoké.

Kromě prověření technického stavu vozidla pamatujte i na překontrolování jeho povinné výbavy. Vždy je důležité mít dostatečný počet reflexních vest, které umístěte do kabiny vozu. Pokud řidič používá dioptrické brýle, je dobré vzít s sebou i náhradní. Určitě se vyplatí přibalit i kvalitní sluneční brýle.

Zavazadla a jejich uložení

Prostorové možnosti vozidla jsou omezené, stejně tak jeho nosnost. Na dovolenou je tak dobré brát s sebou opravdu jen to potřebné. Nejrozměrnější a nejtěžší zavazadla uložíme na dno zavazadlového prostoru. Po ruce bychom naopak měli mít vše, co budeme cestou potřebovat. A také, pro jistotu, výstražný trojúhelník, lékárničku a reflexní vesty pro spolucestující.

Pozor na zdravotní stav

S některými onemocněními a také medikamenty za volant raději nesedejme Při užívání některých léků je řízení výslovně zakázáno. Řada léků má na výkon řidiče nepříznivý vliv. Některé jsou i volně prodejné. Riziko dopravních nehod zvyšují i některá onemocnění, proto je dobré cestu prokonzultovat s ošetřujícím lékařem.

Nepodceňujte únavu, může být velmi nebezpečná !

Trasu si předem naplánujte. Počítejte s časovou rezervou pro případné komplikace v dopravě. Za volant usedejte vyspalí a odpočatí. Únava má na svědomí až 10 procent všech dopravních nehod, na dálnici se procento ještě zvyšuje. Nejnebezpečnější je období od půlnoci do čtvrté hodiny ranní. Únava ovšem může udeřit i během dne, nejčastěji mezi druhou až čtvrtou hodinou odpolední. Při jízdě proto dělejte pravidelné přestávky. Jistě je ocení i spolucestující. Pokud je to jen trochu možné, na dlouhých trasách je dobré se za volantem střídat. Určitě se vyplatí počítat s možností, že uvíznete v dopravní zácpě. Proto je třeba neustále mít v nádrži dostatek paliva, v kabině něco k snědku a dostatek nápojů. Co je nejdůležitější, zachovat klid. Nervozita či dokonce agresivita mohou situaci jen zhoršit.

Přejeme Vám šťasnou cestu a bezpečný návrat domů!