Řídil pod vlivem alkoholu

11. January 2019, 14:40 Novinky
This news article is already more than five years old, it may not contain current information. » Open the latest news


MĚLNICKO - Nadýchal více než 1,6 promile alkoholu. 

Krátce před půlnocí dne 9. ledna 2019 kontrolovala hlídka policistů Obvodního oddělení Kralupy nad Vltavou v ulici Grégrova pětatřicetiletého řidiče osobního vozidla VW Golf. Po předložení všech potřebných dokladů pro řízení a provoz vozu  ho policisté podrobili dechové zkoušce na přítomnost alkoholu. Ta byla pozitivní. Opakovaně nadýchal více než 1,6 promile alkoholu. Nyní je podezřelý z přečinu ohrožení návykových látek za což mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Alkohol za volant nepatří!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.