Odstraňte z vozidla sníh a led

11. January 2019, 14:33 Novinky

Mělničtí dopravní policisté řeší hned několik dopravních nehod , jejichž příčinou byl neodstraněný led z nákladního vozidla. 

DN1.JPG

V katastru obce Lužec nad Vltavou došlo dne 3. ledna 2019 k dopravní nehodě. Neznámý řidič nákladního vozidla jel ve směru od Mělníka na Slaný. Porušil důležitou povinnost, kterou mu ukládá zákon a neočistil svůj vůz od sněhu a ledu. Za křižovatkou na obec Horní Beřkovice mu z vozidla odlétl kus ledu, který poškodil čelní sklo osobního vozidla Škoda Octavia. Řidič nákladního auta nezastavil a pokračoval v jízdě. Na osobním voze vznikla škoda 5000,- Kč.

DN2.JPGObdobná nehoda se stala o den později 4. ledna 2019 na stejné silnici v katastru obce Spomyšl. I zde z návěsu nákladního automobilu odlétl led a poškodil čelní sklo jiného protijedoucího nákladního auta. Škoda se tentokrát vyšplhala na 150 000,- Kč.

Pozor: Odstranit sníh a led z povrchu vozidla je jednou ze základních povinností řidiče! Za porušení této povinnosti může být řidičům příkazem na místě uložena pokuta až 2.000,- korun. Ve správním řízení hrozí 2.500,- korun.

Před jízdou odstraňte sněhovou vrstvu a led z celého povrchu vozidla, včetně námrazy na sklech oken. Nejlépe ze všech, čelní okno k řádnému výhledu vskutku nepostačí. V případě zamlžení, či námrazy skel zevnitř tuto odstraňte také, a to před započetím jízdy a nespoléhejte se na „rychlé ofouknutí“ ventilátorem během jízdy. Při čistění oken opatrně uvolněte přimrzlé stěrače a i z těch námrazu odstraňte. Nezapomeňte na sníh a námrazu na světlometech, vrstva sněhu či ledu snižuje jejich svítivost. Zajistěte řádnou viditelnost registrační značky. Očistěte samozřejmě i zpětná zrcátka a poté zkontrolujte jejich správné seřízení. Odstraňte zachycený a umrzlý sníh za jednotlivými koly na lapačích nečistot.

Důkladná očista platí i pro řidiče nákladních vozidel, dodávek, či tahačů s návěsem. Především u vozidel s plachtovou střechou hrozí vytvoření kaluže vody, která například přes noc snadno zmrzne v mohutný kus ledu. Dále se během jízdy může tento i několika kilogramový segment, ať již vlivem rychlosti, brzdění, tlaku vzduchu, odstředivé síly, či nerovnosti na vozovce bez kontroly uvolnit a způsobit vážné škody na majetku či zdraví.

.

Newest news:

- ...i Ty můžeš pomáhat, zažij ten pocit [11. November 2021, 13:53]

- Bezpečný Středočeský kraj [23. November 2017, 08:52]

- Řízení vozidla bez řidičského oprávnění [11. September, 12:10]

- Zebra se za Tebe nerozhlédne [8. September, 13:43]

- Přes inzertní portál okradl nejméně 28 lidí [8. September, 13:17]

- Řidiči pod vlivem alkoholu [7. September, 10:23]

- Letní prázdniny z pohledu policie [30. August, 09:06]

- Tentokrát zaměřeno na rychlost [17. August, 12:52]

- Potyčka mezi zlodějem a majitelem odcizeného kola [17. August, 10:18]

- Cestou z policejní služebny ukradl kolo [17. August, 10:15]

Back to homepage