Falešný bankéř

13. November 2023, 12:46 Novinky
This news article is already more than half a year old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - Ženu připravil o 240 tisíc Kč. 


Kriminalisté z Mělníka se zabývají dalším podvodem v kybernetickém prostředí. Tentokrát se obětí podvodníka stala 48letá žena z Mělnicka.


Hlavním cílem podvodníků je ve většině případů získat vzdálený přístup do počítače či mobilního telefonu poškozeného a nabourat se mu do internetového bankovnictví. 


V tomto případě neznámý pachatel telefonicky zkontaktoval poškozenou ženu a představil se jako zaměstnanec její banky. Pod legendou, že v bance zachytili podvodné transakce, a že se jí zřejmě někdo cizí naboural do účtu. Poté ženu navigoval, aby z důvodu pojištění jejich financí, ze svého účtu poslala na konkrétní účet celkem 6 plateb v celkové výši 240 tisíc korun, což i žena učinila.

Poté jí údajný pracovník nabízel ještě založení nového účtu a zprostředkování úvěru, to už ale žena odmítla a v té chvíli pojala i podezření, že se stala obětí podvodníka a hovor ukončila.


Vše si ověřila u své banky a skutečně zjistila, že se stala obětí podvodníka, proto vše nahlásila na policii.


Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Za to pachateli, v případě dopadení a odsouzení, hrozí trest odnětí svobody až na 5 let.


NĚKOLIK DŮLEŽITÝCH RAD 

  • sami si u své banky ověřte, zda se informace, které vám údajný zaměstnanec po telefonu sděluje zakládají na pravdě. Nejlépe zajděte do své banky a tam si vše ověřte. Po telefonu žádné cizí osobě informace ke svému účtu nesdělujte a v případě nejasností si sami zavolejte do své banky, jejíž telefonní číslo naleznete na oficiálních internetových stránkách.
  • neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte
  • neposkytujte žádné vaše osobní informace neznámým lidem nebo informace o vašem internetovém bankovnictví
  • pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku

  • nesdělujte nikomu údaje z platební karty, přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ověřovací kódy, neposílejte nikomu kopie osobních dokladů

kpt. Mgr. Pavel Truxa
tiskový mluvčí