Památka zesnulých

2. November 2023, 13:30 Novinky
This news article is already more than half a year old, it may not contain current information. » Open the latest news

MĚLNICKO - Policisté budou provádět dohled na dopravu i bezpečnost v okolí hřbitovů 


Poslední říjnové dny stejně jako první listopadové, včetně víkendu, jsou ve znamení zvýšeného provozu na silnicích. Nejen druhého listopadu, na den Památky zesnulých, ale i dny před a po tomto svátku lidé ve větší míře navštěvují místa posledního odpočinku zesnulých, aby zde uctili jejich památku. Na silnice v tento čas vyjedou i lidé, kteří jinak nechávají svá vozidla stát celoročně v garáži. 


Zvýšenému silničnímu provozu moc neprospívá ani tzv. „dušičkové počasí“, kdy jsou časté mlhy, deště, celodenní šero, spadané listí nebo také různé opravy vozovek, objížďky, uzavírky apod. To vše vyžaduje na řidičích, aby se o to více věnovali řízení vozidla, dodržovali stanovenou rychlost, bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, obrnili se trpělivostí a přidali i trochu ohleduplnosti mezi sebou. Dříve narození by měli za volant usednout až po zvážení svého momentálního zdravotního stavu a případně se nebát požádat o odvoz své příbuzné nebo známé.


Riziko nepředstavuje pouze silniční doprava, ale i samotná místa hřbitovů nacházejících se převážně na odlehlých místech. Zatímco lidé opustí svůj automobil, zloději využijí příležitosti a právě věci v opuštěném voze se stávají terčem jejich zájmu.


Nezapomínejte že „Auto není trezor“ a ani zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu cenných věcí. Policisté radí „ Řidiči i ostatní, vždy se ujistěte, že jste na sedadlech a jiných odkládacích plochách  nenechali viditelně odložené cenné věci, jako jsou kabelky, kufříky, ale i mobilní telefony, notebooky, doklady či peněženky“. Zdánlivě bezcenná věc může pachatele nalákat. Mnohdy je škoda na rozbitých sklech vozu výrazně vyšší, než samotné věci odcizené z vozidla. Starosti s vyřizováním nových dokladů a blokací platebních karet rovněž nejsou zanedbatelné.


Návštěvníci pietních míst by měli být ostražití i v samotném areálu hřbitova a svoje věci mít neustále pod kontrolou. To platí hlavně pro osoby, většinou osamělé, které upravují hrob a svoje osobní věci si odloží stranou. Zloději si takové osoby vytipují, sledují je a v nestřeženém okamžiku jim odložené věci ukradnou. Zloději se neštítí krást i ze samotných hrobů, kde pak mizí nejčastěji květiny, smuteční vazba, věnce, různé svícny, ale také sošky a bohužel i urny. Jedná se o věci, které se dají rychle a snadno zpeněžit.


Policisté pořádkové i dopravní policie budou v tomto období dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu a rovněž tak budou provádět i dohled nad bezpečností na hřbitovech i v jejich okolí. Policie ČR proto apeluje na všechny řidiče, aby jezdili tak, aby snížili riziko dopravní nehody na minimum, při opuštění vozidla všechny věci uložili do zavazadlového prostoru a nedávali tak šanci zlodějům. Návštěvníkům hřbitovů doporučuje, aby byli ostražití a měli své osobní věci neustále pod dohledem.


por. Mgr. Markéta Johnová