Nebezpečí na internetu
MĚLNICKO - V online prostředí se děti pohybují stále častěji.
Rodiče by vždy měli své děti varovat a poučit je o tom, jaké nebezpečí jim na internetu hrozí
Internet je již několik let nedílnou součástí našeho života a také velkým pomocníkem. I zde však číhá nebezpečí, proto je důležité dodržovat určité zásady bezpečného chování na internetu a sociálních sítích. Dnes díky internetu lidé běžně komunikují s cizími a neznámými lidmi z celého světa.
Velké nebezpečí se skrývá za používáním sociálních síti. V dnešní době internetu a virtuálního světa je kontakt s druhým člověkem neosobní, nevidíte mu do tváře, a proto si nikdy nemůžete být jisti, kdo se na druhém konci opravdu skrývá. Kdokoliv si může založit profil s falešným jménem, fotografií a údaji a vytvořit si tak zcela novou identitu. Nejvíce ohroženou skupinou, která by se mohla stát obětí podvodníka nebo násilníka jsou děti, především pak dívky ve věku od 12 do 15 let.
Rodiče by vždy měli své děti před takovými lidmi a případy varovat a poučit je jaké nebezpečí jim na internetu hrozí. Opatrnosti není nikdy dost, proto buďte všímaví ke svým dětem, zajímejte se o to, co na internetu dělají, kolik času na něm tráví a na jaké chodí stránky.
Poučte své dítě ABY:
- ·nekomunikovalo s cizí osobou, která ho na sociální síti vyhledá, pokud osobu nezná
- nedůvěřovalo osobám, se kterými se na internetu setkalo
- nikdy cizímu člověku nesdělovalo důvěrné informace o sobě a své rodině včetně svého jméno, hesla na internetu, adresy, adresy svojí školy, místa, kde se běžně zdržuje, telefonního čísla apod.
- neposílalo nikomu svoje fotografie, ani je neukládalo na sociální sítě
- nesdělovalo bližší informace o sobě a své rodině (např. že je doma samo, rodiče se vrátí až večer apod.) na druhém konci může být osoba jiná, než za kterou se vydává a díky těmto informacím by věděla, kdy bude Vaše dítě doma samotné. Může pak dojít např. k vykradení bytu, únosu, pohlavnímu zneužití nebo těžkému ublížení na zdraví
- nikdy nereagovalo na obtěžující a neslušné zprávy a výzvy, zaslání svých fotografií apod. (pokud k něčemu takovému dojde, poučte své dítě, aby v takových případech vždy všechny skutečnosti nahlásilo Vám, učitelům ve škole nebo jiným dospělým osobám)
- webové kamery používalo ke komunikaci pouze se svými kamarády a známými, nikoliv s cizím člověkem
NIKDY NEPŘISTOUPILO NA SETKÁNÍ S CIZÍ OSOBOU, SE KTEROU SE SEZNÁMILO NAPŘ. NA CHATU NEBO SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH A INFORMOVALO VÁS, POKUD BY K TAKOVÉMU NÁVRHU ZE STRANY CIZÍ OSOBY DOŠLO
- Jak poznáte, že se vaše dítě chová podezřele:
- často vysedává u počítače a dlouze si s někým píše
- zakrývá si obrazovku nebo zavírá prohlížeč, kdykoliv přijdete
- vyhýbá se odpovědi, když se zeptáte, co na počítači dělá
Proto je dobré:
- umístit počítač do místnosti, kde máte dítě pod dohledem
- stanovit si pravidla užívání počítače
- kontrolovat, co dítě na internetu dělá a s kým si píše (můžete tak zabránit neštěstí a objevit podezřelou komunikaci dítěte s cizí osobou, násilníci se často snaží nalákat svou oběť tím, že jí nabízejí peníze, dárky nebo dokonce peníze za pohlavní styk)
- zvážit používání programu, který zabrání dítěti vstup na nežádoucí stránky
Další informace k online prostředí naleznete: https://www.e-bezpeci.cz/index.php
Nejnovější aktuality:
- Městská policie nabízí kurz sebeobrany pro ženy [13. srpna, 15:00]
- Strážníci pomohli muži v nouzi [11. srpna, 13:55]
- Fyzičky nanečisto [8. srpna, 13:30]
- Řídím, piju nealko pivo! [25. července, 13:35]
- Zabezpečte se, nedávejte šanci zlodějům! [25. července, 13:33]
- Chodci nemají absolutní přednost! [22. července, 13:43]
- Hledáme svědky nehody, při které utrpěl cyklista těžké zranění [22. července, 13:30]
- Alkohol, drogy a mládež [22. července, 13:25]
- Podnapilý muž rušil veřejný pořádek, později skončil v péči lékařů [22. července, 11:00]
- Strážníci zadrželi nezletilé sprejery. Rodiče následně sami odstranili kresby. [22. července, 10:28]
- Opilý muž upadl na chodník a zranil se na hlavě, zásah vyžadoval asistenci strážníků [22. července, 10:00]
- Strážníci zasahovali u železničního tunelu kvůli pohybu dětí v kolejišti [21. července, 08:11]
- Motocyklista havaroval na kruhovém objezdu – strážníci poskytli první pomoc [18. července, 12:49]
- Podezřelé chování osob s jízdními koly prověřila městská i státní policie [18. července, 12:32]
- Spolupráce složek při pátrání po pohřešovaném muži [18. července, 09:31]