Detektivní pátrání Tondy Kralupy

Content of this page is not available in selected language (en).

Detektivní pátrání Tondy Kralupy

TATO HRA KONČÍ 31.1.2023!!!


4. Detektivní pátrání Tondy Kralupy

 

  1. ÚKOL = přezdívka

  2. ÚKOL = barva očí                 

  3. ÚKOL = první písmeno křestního jména

  4. ÚKOL = výška  

  5. ÚKOL = barva osobního vozidla

  6. ÚKOL = zvláštní znamení

  7. ÚKOL = barva vlasů

  8. ÚKOL = vlastní řidičské průkazy na…

  9. ÚKOL = věk

10. ÚKOL = oblíbená barva oblečení

 

KARTOTÉKA PODEZŘELÝCH:

 TejrákKremrole

ŠpalekPulťák

 RychlonožkaHřeben

 

Pokud již víš, kdo je žhářem a zlodějem vzácného obrazu ze soukromé galerie, napiš jeho jméno a příjmení + své jméno a příjmení (můžeš napsat i svůj věk) na adresu:


 detektivka@mestokralupy.cz

 

Každý mladý detektiv, který případ žhářství a krádeže vzácného obrazu vyřeší, získá odměnu a další samolepku do svého průkazu malého detektiva. Po odeslání e-mailu ti Tonda Kralupa odpoví, jestli jsi odhalil správného pachatele a zašle ti informaci, kdy a kam si můžeš přijít vyzvednout odměnu.

 

Jak se zachovat při požáru v budově, ve které se právě nacházíte?


Když ucítíte kouř, vidíte plameny, popřípadě slyšíte ze sousedních místností volání „hoří“ není čas hrát si na hrdinu. Jednejte co nejrychleji, ale s patřičnou rozvahou. Jedná-li se pouze o začínající požár (adventní věnec, jídlo na sporáku…), jste povinni, je-li to ve vašich silách, požár uhasit. Popřípadě alespoň zamezit jeho dalšímu šíření. V tuto chvíli je nejlepším pomocníkem hasicí přístroj.

Pokud k vám do místnosti vniká kouř a neznáte rozsah ani příčinu požáru, volejte na tísňovou linku 150 a postupujte podle níže uvedených rad:


1. Chraňte si dýchací cesty. Najděte kus textilie, kterou si můžete přidržet přes nos a ústa, aby vás vnikající kouř nedráždil. Ještě lepší je ve vodě namočený látkový kapesník, tričko s dlouhými rukávy či šátek uvázat na temeni hlavy, abyste měli volné ruce.


2. Pohybujte se po čtyřech či v podřepu – co nejblíže k podlaze. Kouř stoupá nahoru a u země není koncentrace kouře tak vysoká a je zde i lepší viditelnost.


3. Nerozsvěcejte elektrická světla ani svíčku. V případě unikajícího plynu by mohlo dojít k explozi.


4. Jste-li v přízemí a můžete bez rizika úrazu opustit zakouřený prostor oknem, udělejte to.


5. V případě, že z místnosti můžete vyjít alespoň na balkón, využijte toho. Bude se vám zde lépe dýchat a můžete volat o pomoc popřípadě varovat další ohněm ohrožené osoby.


6. Jste-li v situaci, že můžete prostor opustit pouze dveřmi, pod kterými proniká kouř, postupujte následovně:

a) Dveře nesmíte hned zbrkle otevřít. Nejprve hřbetem ruky zjistěte od spodu dveří alespoň do výše kliky, zda nejsou dveře horké. Pokud necítíte nadměrné teplo, zkuste se ještě dotknout kliky – je-li z kovu.


b) Je-li i klika chladná opatrně cca na 15 cm dveře otevřete – nikdy ne proti obličeji, ale nejlépe z místa kde se nacházejí panty dveří. Ochráníte se tak před kouřem a případnými šlehajícími plameny či padajícími předměty. Pokud se nic takového po otevření dveří nestane, můžete opatrně přejít do vedlejší místnosti.


c) Takovýmto způsobem postupujte u každých dveří!


d) Po cestě ven se snažte varovat a popřípadě pomoci dostat se ven i dalším ohroženým osobám.


e) Zjistíte-li, že jsou dveře horké, nejspíše je požár ve vedlejší místnosti již tak rozsáhlý, že byste nebyli schopni jej vlastními silami zvládnout. Dveře neotvírejte! Tvoří ochranou bariéru mezi vámi a přímým ohněm.


f) Zůstává-li vaší jedinou možností vyčkat pomoci v místnosti, ucpěte škvíru pode dveřmi (ručník, deka, strhněte závěs, část vašeho oblečení…). Zabráníte tak rychlému vniknutí kouře do místnosti.


g) Snažte se přivolat pomoc. Nemáte-li u sebe telefon, volejte z okna, tlučte tvrdým předmětem do topení či do stěn vedoucích do sousedního bytu (jste-li v bytovém domě či v budově, kde se nachází více lidí – kancelářská budova…atd.)


h) Nacházíte-li se ve vyšším patře budovy, vyvěste z okna kus světlé látky (prostěradlo, závěs, ubrus…), aby hasiči rychleji identifikovali místo, kde se nacházíte a kde vás ohrožuje oheň či kouř.


i) Po příchodu zasahujících hasičů dbejte všech jejich pokynů. Informujte je co nejpřesněji o dalších osobách či zvířatech v objektu. Čím přesněji je budete informovat, tím rychleji mohou poskytnout pomoc tam, kde je jí nejvíce potřeba.


j) Nikdy se do hořícího objektu sami pro nic nevracejte! Od toho tu jsou hasiči, kteří mají potřebné vybavení a vše důležité zajistí.