1. Případ: krádež diamantového náhrdelníku

Content of this page is not available in selected language (en).

1. Případ: krádež diamantového náhrdelníku

tondaDetektivní pátrání

 Tondy Kralupy

 

Tonda je obyčejný kluk z Kralup. Nedávno oslavil své 9. narozeniny. Bydlí v Lobečku ve 4. patře starého panelového domu, se svým tatínkem Petrem, stavebním inženýrem, maminkou Janou, učitelkou z mateřské školy, a svým milovaným dědečkem Antonínem Kralupou. Tonda nemá žádné sourozence, a tak si doma hraje a povídá s dědečkem. Hrají „Člověče, nezlob se“, lepí letadla, staví kolejnice s elektrickými vláčky, a večer, když už je venku tma a Tonda se zachumlá do peřin, čte mu dědeček staré detektivní příběhy. Nejradši má ty o Sherlocku Holmesovi. Toník s dědou detektivní příběhy milují a Tonda si často představuje, jak je sám slavným soukromým detektivem a vyřeší ten nejsložitější policejní případ.

Jednou si takhle tatínek v sobotu odpoledne otevře noviny, které si ráno koupil u stánku a čte si, co je doma i ve světě nového. Najednou zvolá: „Pojďte ke mně vy naši detektivové“, tím samozřejmě myslí  Toníka a dědu, „píší tady o loupeži diamantového náhrdelníku, to by vás mohlo zajímat“ a podává noviny dědečkovi. Toník si vyskočí dědovi na klín a společně čtou: 


„Velká, záhadná loupež diamantového náhrdelníku z kanceláře generálního ředitele společnosti GOLDEN a.s. v Kralupech nad Vltavou, se odehrála ve večerních hodinách tento pátek. Pachatel se vloupal do sídla společnosti zadním vchodem přes dvůr. Rozbil malé okénko v přízemní, kterým se protáhl dovnitř a deaktivoval alarm. Poté prošel budovou až do kanceláře ředitele. Zde našel za obrazem malíře Josefa Holuba ve zdi zabudovaný trezor, který pomocí 

NÁHRDELNÍK

magnetické vrtačky a kamery s optickým vláknem otevřel a odcizil 

z něj velmi vzácný starožitný šperk – zlatý diamantový náhrdelník vyrobený roku 

1951 o délce 42 cm, který zdobí 388 přírodních diamantů a jeho cena je odhadována na 1.150.000 Kč. Na bezpečnostních kamerách, které jsou umístěny v budově společnosti GOLDEN, byl zachycen maskovaný muž v černém oblečení, který měl na zádech šedý batoh. Kriminalisté se domnívají, že by mohlo jít o známého recidivistu s přezdívkou „Skrček“. Policie žádá případné svědky, kteří mohli ve večerních hodinách zahlédnout tuto podezřelou osobu prchat v okolí pěší lávky a po pravém či levém břehu Vltavy, aby toto nahlásili na tísňovou linku 158.“Toník radostně běhal po pokoji a vykřikoval: „Dědečku, máme náš první opravdový případ! My toho lupiče vypátráme!“ utíkal do pokoje, ve skříni našel detektivní oblek, který mu na loňský školní karneval ušila maminka, popadl lupu a začal studovat fotografii náhrdelníku v novinách. Při tom přemýšlel nahlas: „V první řadě musíme vyslechnout svědky, kteří se přihlásí policii a pak prozkoumat místo činu a únikovou cestu pachatele.“

„Ale Tondo“, řekl dědeček „tohle je práce policie, do takového vyšetřování se přeci nemůžeme plést.“

„My se nebudeme plést, my budeme pomáhat a případ vyřešíme jako slavný soukromý detektiv Sherlock Holmes a jeho věrný přítel doktor Watson“, odvětil nadšeně Tonda.

„A jak chceš zjistit, co vypovědí svědci?“ přidal se do hovoru tatínek. „No přeci si poslechnu večerní zprávy, kde o tom určitě budou mluvit. Taková velká loupež v Kralupech, o tom budou mluvit na všech hlavních televizních kanálech“, odpovědět Tonda.

„Policie ti ale neprozradí, o jaké svědky šlo, aby si je mohl sám vyslechnout. A na místo činu tě taky nikdo nepustí“, řekl důrazně tatínek.

„Tak se budu muset spolehnout jen na informace, které zveřejní policie, a pak se pustíme s dědou do soukromého pátrání po Kralupech. Viď dědo?“ dodal rozhodně Tonda. Dědeček se jen usmál a jedním okem na Tondu mrkl.

Večer se v „Událostech“ na české televizi o loupeži skutečně mluvilo. Kralupská městská policistka, která byla jako první přivolána k rozbitému okénku ve dvoře, celkem podrobně popsala, co zjistila, a moderátor doplnil informace od Policie ČR:


Tonda je šikovný kluk, ale nezkušený vyšetřovatel, proto bude potřebovat vaší pomoc, aby případ s ukradeným náhrdelníkem vyřešil!

V pracovním listě, který je společně s mapou dole na stránce jako příloha, najdete 9 úkolů, které si Toník s dědou napsali, a pokud se vám podaří všech 9 úkolů splnit, měli byste, stejně jako náš malý detektiv Tonda Kralupa, vyřešit velký detektivní případ ukradeného diamantového náhrdelníku. Pokud nemáte možnost si pracovní list vytisknout, můžete si ho vyzvednout v infocentru na Městském úřadě, v infocentru u mostu, v DDM ve Smetanově ulici č. 168 nebo v Kulturním domě na náměstí J. Seiferta (u pokladny).

 

Hodně štěstí malí detektivové, pátrání začíná… 

(... a nezapomeňte si s sebou vzít tužku!)

Attachments: